A papírt különféle kémiai anyagok felhasználásával a fa feldolgozásával kapjuk. Ez a folyamat nagy és idős erdők eltűnését, valamint a folyók nagymértékű szennyezését okozza.
Annak érdekében, hogy minnél kissebb kárt okozzunk a környezetnek, lehetőségünk van arra is, hogy a papírt összegyűtsük és újrahasznosítsuk.
A elhasznált papír újra felhasználásával 60% -al kevesebb energiát használunk, mint ha ugyanazt a mennyiséget, természetes anyagból (fából) nyernénk.
Ezen kívül lehetőség van újságok, papírzacskók, írásra használható papír, és minden papírból előállított csomagolás újrahasznosítására is. A papír újrahasznosításával sok erdőt, folyót, tavat menthetünk meg, és ezzel együtt sok élőlényt is, hiszen életük ezen helyek egészségétől, és mibenlététől függ nagymértékben.
Üveg
Az üveg olyan anyag, amit a mindennapjainkban számtalan termék formájában használunk, mint pl: üveg tárolók, poharak, tégelyek, kancsók, ablakok, tükrök. Az üveg több féle színben jelenik meg, ami nem természetes, hanem az előállítás folyamán adnak hozzá. Úgy készítik, hogy a homokot magas hőmérsékleten olvasztják, majd különféle anyagok hozzáadásával üveget kapnak. A folyamathoz sok energiára van szükség, a levegőbe pedig nagy mannyiségű káros gáz kerül. Ha az üveget újrahasznosítanánk, akkor többek között kevésbé pusztítanánk a folyómedrek állapotát, amely az üveg előállításához használt alapanyag, a homok lelőhelye. Ugyanakkor a levegőszennyezés és az energiafogyasztás is csökkenne. Egyetlen palack újrahasznosításával elég energiát nyernénk ahhoz, hogy egy 100 w-os villanykörte négy teljes órán át világítson. Egyes adatok szerint a világban, évente 28 milliárd üvegpalackot, tégelyt dobnak el. Ennek alapján könnyedén el tudjuk képzelni mennyi villamos energiát takarítanánk meg. Ráadásul az üveg egyik nagy előnye, hogy végtelenül újrahasznosítható.
Az újrahasznosí tási folyamathoz való hozzájárulásunk a következő feladatokat foglalná magába: olyan szükségtelenné vált üveg csomagolások, edények összegyűjtése, amelyeket újra lehet használni,vagy hasznosítani.
Műanyag
A műanyagot kőolajból kapjuk. A kőolaj egy érc típus, amely a föld belsejében található elhalt növények és elhullott állatok több millió év alatti bomlásával keletkezik. A kőolaj kiaknázásával, és műanyaggá való átdolgozásával a mi bolygónk történelmének egy része eltűnik.
A mai fogyasztási szükségleteket figyelembevéve úgy saccolják hogy a világ kőolaj tartalékai 35 éven belül el fognak fogyni. A műanyag, mint olyan legfőbb problémája az, hogy nem bomlik szét a földben, és emiatt tartósan a környezetben marad, amit folyamatosan szennyez. A műanyagot égetéssel semmisíthetjük meg, viszont ezzel nagy mértékben szennyezzük a levegőt.
Ezért a legjobb megoldás a megelőző intézkedés, mint például az, hogy nem vásárolunk műanyag csomagolással ellátott termékeket, és reklámszatyrokat. Az utőbbi időben megjelent egy olyan műanyag, melyet újra lehet hasznosítani. Ez a fajta műanyag minden esetben az újrafeldolgozás jelével kerül forgalomba, tehát könnyedén felismerhető. Ezt a fajta műanyagot tehát össze kell gyűjteni és újra fel kell dolgozni.
Az újrahasznosított műanyag gyártását külföldön az utóbbi 30 évben végzik, míg nálunk csak az utóbbi 10 évben. Az így előállított termék nem veszít a minőségéből, az ára pedig teljes mértékben elfogadható a piacon, hiszen az újrafeldolgozott műanyag 60%-al olcsóbb az eredeti műanyagszemcséktől.
A vállalkozók, akik a műanyag újrahasznosításával kezdtek foglalkozni, úgy vélték, hogy kedvező körülményt jelent majd az a tény, hogy ebből a műanyagfajtából tonnányi van, illetve az is, hogy könnyű lesz eladni az újrahasznosított műanyagot. Ellenkezőleg!
A műanyag újrahasznosítása egy hosszadalmas folyamat. A műanyag hulladékot először is szelektálni kell, mert csak néhány olyan fajta létezik közöttük, amely újrahasznosítható.
- PE (polietilén ).... ládák, hordók, vödrök, tömlők, léggömbök,.... magas és alacsony sűrűségű polietilén
- PP (polipropilén) ... asztalok és székek, háztartási műanyag, edények, különböző kádak, stb
- PS (polisztirol) műanyag alkatrészek ... a háztartási gépeken stb.
- PVC (polivinil-klorid) hulladék pvc, karnisok, vízvezetékek és hasonlók
- ABS (akrilnitril-sztirol butajden) ... műszaki műanyag, számítógépek...
- PA (poliamid) …autóiparban használt alkatrészek
- PET műanyag palackcsomagolás
A leggyakoribb műanyag hulladék az első két fajta műanyagból keletkezik. A szelektálás után sor kerül a más anyagoktól való tisztításukra, mint amilyen a papír, fém,... stb. Majd ezután következik a műanyag mosása, mivel az újrahasznosítandó műanyagnak tisztának kell lennie. A mosás trafix segítségével történik, ami eltávolítja a műanyagról a sarat, és más szennyeződéseket. Ezután a nagyobb darabokat kisebbekre vágják, hogy mindezek után be lehessen helyezni a darálóba. A műanyag hulladékot színük szerint szelektálják, de ez sok esetben nem is szükséges. A vásárklótól, illetve az újrahasznosító ízlésétől függ. Az őrölt műanyagot 30kg-os csomagolásokba helyezik.
Fém
Fémből készülnek: gépjárművek, autóbuszok, vonatok, repülők, hűtők, tűzhelyek, dezodoros palackok, dobozos üdítők, krémek doboza és ehhez hasonlók. A fémet a megfelelő érc feldolgozásával kapjuk.
A folyamatban először is az érc kiásására kerül sor, ami megsért vagy elpusztít egyes lelőhelyül szolgáló területeket (réteket, dombokat, hegyeket). Ezután következik az érc különbözű szennyeződésektől való megtisztítása víz segítségével, ami e folyamat során beszennyeződik.
Az érc olvasztása folyamán nagy mennyiségű energia használódik el, és káros gázok kerülnek az atmoszférába. A folyamat végén kapott fémet különböző célokra használják fel. 1 tonna alumíniumhoz 4 tonna bauxit ércre van szükség és 13000 kWh-ra (kilóvatt óra).
Az alumínium előállításakor az atmoszférába szén-monoxid, szén-dioxid és hidrogén-fluorid jut.
Egyes fejlett országokban, mint például Németországban, a régi gépjárműveket újrahasznosítják, és hozzáfizetéssel új járművet lehet vásárolni. Ugyanyígy újrahasznosíthatók az elektromos készülékek is. Évente, hogy Németországnál maradjunk: 100000 hűtőt, 150000 televíziót, és kb. 15000 tonna más készüléket bontanak, majd dolgoznak fel. Nálunk, a jelenlegi helyzet alapján a dobozos üdítők, krémek doboza...kerül feldolgozásra.
Elektromos és elektronikus hulladék EE
Elektromos és elektronikus hulladék (EE) a veszélyes hulladékok csoportjába tartozik. Minden olyan készüléket magába foglal, amely 10-es kategóriába van sorolva, a kis és nagy háztartási berendezések, az informatikai eszközök, a világító berendezések, elektronikus játékok, orvostechnikai eszközök, és fénycsövek.
Sok EE termék vegyi anyagokat tartalmaz, mint például higanyt, ólmot, kadmiumot, berilliumot… Amennyiban ezeket nem előírás szerint dobják el vagy tárolják, akkor ezen anyagok levegőbe jutása, hosszú távú környezeti degradációt okoz, ugyanakkor előidézhetik a máj, a vese, az agy megbetegedéseit is.
Az elektromos hulladék újrahasznosítása nagyon bonyolult, mert számos különféle anyagok vannak egymás mellett, viszonylag kis területen. Éppen ezért minden esetben el kell végezni az alkatrészek szelektálását a következő csoportok alapján:
- Műanyagok és műanyag alkatrészek
- Fém és fém alkatrészek
- Tápegység
- Kábelek
- Elemek
- Képernyők
- Elektronikus alkatrészek
- Egyéb anyagok
Az újrahasznosítás szempontjából az anyagok lehetnek:
Újrahasznosíthatók, amelyek visszahelyezhetők a gyártási folyamatba. Ide tartoznak a műanyag, a fém alkatrészek, kábelek, stb.
Újrahasznosíthatatlan anyagok, amelyeket nem lehet visszahelyezni a gyártási folyamatba Szerbiában. Ezek az anyagok ökológiai szempontból biztonságos módon kerülnek tárolásra, illetve energia forrásként felhasználva.
A régi CRT monitorokból üveget és ólmot nyerhetünk, amelyeket mint a fémet is, újra tudunk használni a monitorok gyártási folyamatában.
A számítógép lebontása során a bontott gép mintegy 70% - 80% -a újrahasznosítható. Az újrahasznosítható alkatrészek 4%-át képezi a műanyag, míg 96%-át a fém alkatrészek.
A CRT monitorok esetében az újrahasznosítható alkatrészek mintegy 30%-ot tesznek ki, amiből a fém és műanyag aránya 50:50.