E-mail
0800 151 152 besplatna info linija
Telefon
JKP "Čistoća i zelenilo" Subotica

Usluge

Deponija

Gradska nesanitarna deponija "Aleksandrovačka bara" u Subotici locirana je na degradiranom zemljištu bivšeg močvarnog korita Aleksandrovačke bare, na najnižem delu grada u prirodnoj depresiji udaljenoj oko 2,5 kilometara južno od centra Subotice.

1978. godina je početak deponovanja na ovu lokaciju.

Postojeća dokumentacija:

  • Glavni građevinski projekat deponije za smeće "Standardprojekt" Subotica, 1982. godina.
  • Idejni projekat sanacije deponije "Smelt" Ljubljana 1988. godina.
  • Studija sanacije i rekultivacije deponije "Zavod za vodoprivredu" Subotica, 1996. godina.
  • Izveštaj o geodetskom snimanju "Geobiro" Subotica, 2002. godina.
  • Glavni građevinski projekat Fazna sanacija zatvaranje i rekultivacija gradske deponije u Subotici "Vodotehnika" Beograd, 2003. godina.
  • Gradska deponija "Aleksandrovačka bara" u Subotici - Ekološki audit, mart 2016. godine
  • Idejni projekat sanacije i rekultivacije Gradske nesanitarne deponije "Aleksandrovačka bara" u Subotici od 2018-2021

Globalna ocena stanja

  1. Veoma nepovoljna lokacija:
    Naselje na 250 m, jezero Palić na oko 500 m, centar turističkog dela Palića oko 6000 m, željeznička, autobuska stanica, bolnica, prehrambena industrija, spomenik kulture od 1000 do 2500 m udaljenosti.
  2. Gradska deponija je početkom septembra 2024. godine zatvorena. Tada su započeti radovi na njenoj sanaciji i rekultivaciji u skladu sa važećim idejnim projektom sanacije i rekultivacije Gradske nesanitarne deponije "Aleksandrovačka bara" u Subotici. Sredstva za izvođenje ovih radova su obezbeđena delom od strane Ministrarstva za zaštitu životne sredine Republike Srbije, a delom od strane Grada Subotice.

Divlje deponije

Na teritoriji Grada Subotica registrovano je oko 80 stalnih i oko 30 povremenih lokacija divljih deponija otpada. Godišnje se ukloni od 5 do 10 ovakvih divljih deponija na teritoriji grada Subotice.

Mali broj nakon uklanjanja prestaje da bude mesto ponovnog odlaganja otpada.

Divlje deponije najčešće nastaju pored putnih i željezničkih pravaca, na prilazima naseljenim mestima kao i po obodima šuma i skoro uvek u starim majdanima peska koja su izvan eksploatacije.

Sastav otpada na divljim deponijama najčešće je sličan. Oko 60% pripada kućnom smeću, dok ostali deo čini glomazni otpad (kućni aparati, olupine vozila ...), građevinski šut, ne retko razni opasni otpad i tela uginulih životinja.

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti/Politika o kolačićima

 
Vrh
strane